Jak nie przegapić bestsellera
Elżbieta Sobczak z wydawnictwa UKSW wypyta redaktorów i szefów wydawnictw, którzy przyprawiają o zazdrość koleżanki i kolegów z branży, jak udaje im się zamieniać debiuty w bestsellery.
Jak AI pomaga usprawniać proces wydawniczy?
Wydawnictwo brakuje czasu, by przeglądać wszystkie nadsyłane propozycje wydawnicze, autorzy z kolei próbują zainteresować wydawców napisanymi przez siebie książkami.
Jak branży wydawniczej może pomóc nowoczesna technologia opowiedzą przedstawiciele Scriptbakery AI, niemieckiej firmy, która stworzyła oprogramowanie ułatwiające zarządzanie rękopisami.
Biblioteka na dobre i na złe czasy
Biblioteka Raczyńskich to nowoczesna instytucja, otwarta na zmiany. Niedawno zawarła umowę o dofinansowanie projektu z funduszy norweskich, którego jednym z elementów jest system rekomendujący bibliotekarzom zakup nowości wydawniczych, a także ustawienie bezobsługowych książkomatów na osiedlach, na których nie ma filii bibliotecznej.
O sposobach na rozwój w trudnych czasach opowie dyrektorka Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu Anna Gruszecka.
Jak skutecznie promować książkę – dobre praktyki, przykłady
Promocja w mediach społecznościowych to dla wielu wydawnictw podstawowa metoda marketingu nowych tytułów.
Artur Jabłoński, szef agencji Digitalk, doświadczony marketer książek, pokaże na przykładzie zrealizowanych już kampanii, w jaki sposób tworzyć reklamy w social media dla różnych typów książek – od biznesowych poradników po kryminały.
Zrównoważony rynek książki
Wydajesz i/lub drukujesz książki papierowe? Sprzedajesz ebooki i/lub audiobooki? Pora na zadanie sobie pytania: Co mogę zrobić, by moja działalność jak najmniej szkodziła planecie? Czy wydawanie książek w Polsce i na świecie może mieć kolor zielony?
Opowie o tym Marcin Kiełt z Fundacji Planet for Generation, zajmującej się edukacją z dziedziny zero waste i zmian klimatycznych oraz przekształcaniem instytucji i firm w zrównoważone, działające w gospodarce w obiegu zamkniętym.
Książka na scenie – adaptacje teatralne, współpraca na linii autor-wydawca-teatr
Książka na scenie: Jak wygląda, a jak może wyglądać współpraca wydawcy i autora z teatrem? Czy na adaptacjach teatralnych można zarobić? Jak wydawca może zabiegać o to, by książka trafiła na scenę?
Kulisy współpracy wydawcy i autora z teatrem, dramatopisarzem, reżyserem zdradzą ludzie teatru: Piotr Jędrzejas – reżyser, dyrektor Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze w latach 2013-2016
Radosław Paczocha – dramatopisarz, scenarzysta, etatowy dramaturg Teatru Wybrzeże
30 lat minęło, czyli Polska Izba Książki w nowych czasach
Polska Izba Książki istnieje już 30 lat i wciąż się rozwija. Nowy zarząd, nowe czasy, nowe wyzwania. Co czeka PIK i cały rynek książki?
W panelu udział wezmą: Sonia Draga – wydawca, prezes Polskiej Izby Książki, Grzegorz Majerowicz – wiceprezes PIK, Włodzimierz Albin – członek Rady PIK, przewodniczący Rady Fundacji Powszechnego Czytania, Grzegorz Boguta – wydawca, nauczyciel akademicki, Dorota Malinowska-Grupińska – tłumaczka, wydawca i redaktor.
Prowadzenie: Piotr Dobrołęcki – red. naczelny Magazynu Literackiego KSIĄŻKI.
Organizator: Polska Izba Książki.
Czego nie wiecie o niedużych wydawnictwach
Szefowie niedużych wydawnictw odkrywają karty: dlaczego warto wydawać w niszowych wydawnictwach i czytać książki przez nie publikowane.
Janina Koźbiel (Wydawnictwo Janka I), Ewa Tenderenda-Ożóg (Biblioteka Analiz), Iwona Krynicka (Wydawnictwo Silver), Andrzej Chrzanowski (Wydawnictwo Akademickie SEDNO), Rafał T. Czachorowski (Fundacja Duży Format)
Eksport literatury w nieprzewidywalnych czasach. Nowa norweska narracja non-fiction
Dina Roll-Hansen, przedstawicielka norweskiej organizacji NORLA (Norwegian Literature Abroad), promującej eksport literatury norweskiej poprzez dotacje na tłumaczenia, opowie o norweskich programach wsparcia, które mogą być przydatne dla polskich wydawców i tłumaczy. NORLA rozpowszechnia wiedzę o norweskich książkach i autorach za granicą, a jej działania są finansowane przez Norweskie Ministerstwo Kultury.
Jak wykorzystać gry mobilne do promocji literatury?
Marek Maruszczak, twórca geolokalizacyjnych, mobilnych gier kulturowych dla firm i instytucji w USA, Polsce, Włoszech, Portugalii, Bułgarii i Hiszpanii, podzieli się swoją wiedzą na temat tego, w jaki sposób łatwo i niedrogo przygotować własną grę mobilną, która zaangażuje użytkowników i wciągnie ich w świat książek.
Od książki do ekranizacji
Jak literatura trafia na ekrany kinowe i telewizyjne? Jak pisarze i wydawcy mogą uzyskać dodatkowe przychody z ekranizacji dzieł literackich? Jak się przygotować na współpracę z producentami filmowymi i jak w niej dotrwać do szczęśliwego zakończenia?
Na te i inne pytania odpowie w swojej prelekcji oraz w rozmowie z uczestnikami BookTargu branżowego Henning Adam, kurator programu Books at Berlinale Co-Production Market.