Inauguracja części branżowej – konferencja prasowa
Izabela Sadowska – LubimyCzytać.pl, Mikołaj Małaczyński – Legimi, Jacek Weichert – Allegro zainaugurują pierwszą edycję BookTargu!
Jak podejmować trafne decyzje pod presją kryzysu gospodarczego, odpowiedzialności za pracowników i kontrahentów, a nawet ryzyka plajty – webinar
Jak maksymalizować wydajność mózgu i zdolność do przyswajania wiedzy i procesowania jej oraz wdrażania rozwiązań, pomimo niepewności i presji odpowiedzialności?
Jakie procedury i modele mentalne stosować podczas planowania i podejmowania decyzji?
Jak dbać o siebie w kryzysie, żeby zachować neurobiologiczną zdolność do spokoju, kreatywności i konstruktywnego działania?
Prowadzenie: Bartłomiej Filipek – trener skuteczności i wolności emocjonalnej, doradca biznesowy oraz wydawca serwisu StrefaRozwoju.pl
COVID-19 i perspektywa wyjścia z kryzysu. Omówienie wyników badań Polskiej Izby Książki na temat aktualnej sytuacji branży wydawniczo-księgarskiej – panel
Paneliści:
Ewa Tenderenda-Ożóg – analityk rynku książki, wydawca, dziennikarz, prezes zarządu Biblioteki Analiz sp. z o.o.(prowadzenie)
Sonia Draga – wydawca, prezes i redaktor naczelna Wydawnictwa Sonia Draga sp. z o.o., członek Rady Polskiej Izby Książki, przewodnicząca Sekcji Wydawców Beletrystycznych PIK
Łukasz Okuniewski – księgarz, prezes zarządu PHD Książnica Polska sp. z o.o.
Krzysztof Olesiejuk – wydawca, księgarz, współwłaściciel firmy Dressler Dublin sp. z o.o. (dawniej: Firma Księgarska Jacek Olesiejuk sp. z o.o.)
Świadomość-finanse-technologia. Co pandemia zmieniła w bibliotece – panel
Pandemia koronawirusa zmieniła czytelników, bibliotekarzy i same biblioteki. Być może na zawsze. Zmiany sięgają zasad ich funkcjonowania, w tym codziennej praktyki bibliotekarza. Zarówno tego “na froncie”, jak i dyrektora, będącego nie administratorem, ale menedżerem kultury. Współpraca z władzami lokalnymi, prawdopodobne zmiany w strukturze bibliotecznych budżetów, zmiany w strukturze usług bibliotecznych, narzędzia komunikacji z czytelnikami. Na ile instytucje te gotowe są na te zmiany i one same dla nich oznaczają?
Paneliści:
Izabela Bochińska – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wołominie
Roman Wojciechowski – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Wybickiego
Paweł Braun – Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi
Jakub Frołow – Legimi (prowadzenie)
Jak efektywnie uruchomić swoją księgarnię na Allegro?
Poruszane zagadnienia:
– Potencjał Allegro w sprzedaży online
– Zachowania konsumenckie w Internecie
– Wskazówki dla początkujących sprzedawców
– Narzędzie wspierające sprzedaż i promocję ofert na Allegro
Prowadzenie: Kamila Grotowska – Education and Merchant Development Owner w Allegro
Pozaministerialne środki unijne dla branży wydawniczej i księgarskiej – webinar
Prowadzenie: Maria Paradowska – Starsza Konsultantka ds. Funduszy UE z prawie 12-letnim stażem w pozyskiwaniu funduszy – ECDF Dotacje Sp. z o. o. Sp. k.
Webinar poświęcony konkursom zgodnym z obecnie znanym kalendarzem naborów:
– 2.2. POIR – Sieć Otwartych Innowacji – konkurs umożliwiający pozyskanie środków na pozyskanie licencji na oprogramowanie z 85% wsparciem,
– 1.1.1 POIR – szybka ścieżka – program umożliwiający pozyskanie środków na prowadzenie badań,
– 2.3.2 POIR – Bony na innowacje – umożliwia pozyskanie środków na zlecenie jednostce naukowej przeprowadzenia prac b+r,
– 2.3.5 POIR – Design dla przedsiębiorców – umożliwia pozyskanie dotacji na usługi doradcze oraz działania inwestycyjne związane z nowym designem produktu/usługi,
– 3.2.2 POIR – Kredyt na innowacje technologiczne – konkurs umożliwiający pozyskanie środków na wdrożenie nowej technologii.
Tarcza antykryzysowa i finansowa z perspektywy wydawcy/księgarza – webinar
Tarcze w pigułce. Czym jest tarcza finansowa? Dlaczego mówimy o Tarczy 1.0, 1.1, 2.0? Które przepisy są najważniejsze z perspektywy branży wydawniczej i księgarskiej?
Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników. Związane z przestojem ekonomicznym. Związane ze spadkiem obrotów i obniżonym wymiarem czasu pracy. W zależności od stopnia spadku obrotów. Subwencje PFR. Rozwiązania dla mikroprzedsiębiorców, MŚP i większych podmiotów. Czy należy się spieszyć? Zwolnienia ze składek ZUS. Jak z nich skorzystać? Nasze doświadczenia praktyczne w składaniu wniosków w ramach Tarcz. O czym warto pamiętać, na co zwrócić uwagę? Praktyczne podpowiedzi bazujące na naszych doświadczeniach. Zagadnienie pożyczek i kredytów dla przedsiębiorców.
Jakie inne rozwiązania mogą mieć znaczenie dla branży?
Prowadzenie:
adw. dr Anna Wilińska-Zelek – Filipiak Babicz Legal Sp.k.
r.pr. Marzena Rosler-Borakiewicz – Filipiak Babicz Legal Sp.k.
Jakub Jankowiak – Filipiak Babicz Legal Sp.k.
Działania w sytuacjach kryzysowych – Jak pozyskać i utrzymać klientów – webinar
Andrzej Sadowski z Panda Marketing opowiada o tym, jak planować działania, jakie wybrać i jakie są najskuteczniejsze w momencie kryzysów. Przechodzi przez cały proces od analizy możliwości, zagrożeń, szans w danej sytuacji, poprzez budowę strategii komunikacji, aż do sposobu realizacji działań. Podczas webinaru przytoczonych zostaje kilka ciekawych pomysłów na niestandardowe działania, jak te, które można podjąć, korzystając z możliwości, jakie daje Lubimy czytać, Allegro czy Legimi. Mówi też o budowaniu pozytywnych doświadczeń klienta w oparciu o Customer Journey Map.
Umowy prawa autorskiego w obrocie zagranicznym – webinar
Webinar skupia się na tematach związanych z obrotem prawami autorskimi z podmiotami zagranicznymi – wydawcami, agentami literackimi, autorami, producentami etc.
Prowadzenie: Joanna Hetman-Krajewska – Kancelaria Patrimonium, Biblioteka Analiz
To samo, czy coś zupełnie innego? Wydawcy naukowi w czasie pandemii i po jej zakończeniu – panel
Od dwóch miesięcy wszystkie konferencje i sympozja naukowe są odwołane. Księgarnie stacjonarne i punkty sprzedaży publikacji naukowych na uczelniach są zamknięte, targi wydawców naukowych oraz wszystkie inne targi książki i spotkania autorskie, które zapewniały zbyt publikacji i ich promocję nie odbywają się. Jednak produkcja książek trwa. Łańcuch procesu wydawniczego od autora do drukarni jest niezachwiany, a niektórzy wydawcy twierdzą nawet, że proces ten przebiega dziś szybciej i sprawniej, bo omija biura i administracyjne przeszkody.
Jak w czasie epidemii koronawirusa radzą sobie wydawcy naukowi?
Jak w dzisiejszej sytuacji promować książki naukowe?
Czy tak popularne dziś hasło “po epidemii nic już nie będzie takie, jak wcześniej” dotyczy również tej niszy wydawców, a jeśli tak, to co się zmieni na zawsze?
Paneliści:
Ewa Bluszcz – dyrektorka Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Łódzkiego, wiceprezes Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych
Kamil Drążkiewicz – dyrektor handlowy z Center Copernicus Press
Elżbieta Sobczak – dyrektorka Wydawnictwa Naukowego UKSW (prowadzenie)