Kreatywny #Bookstagram
Jak sprawić, aby Twój kanał w książkowych social mediach cieszył się dużymi zasięgami? W jaki sposób wycisnąć ze swojego profilu jak najwięcej i znacznie podnieść jego statystyki? Czy istnieją wspaniałe pro-tipy, które ułatwiają krążenie po bezmiarach wirtualnych społecznościówek? Na te pytania, szalenie ważne z poziomu użytkowników Instargama, którzy nie wyobrażają sobie bez niego życia, spróbuje odpowiedzieć Justyna Mudło – marketingowiec związany z social mediami od ponad dziewięciu lat.
Spotkanie poprowadzi: Justyna Mudło – marketingowiec, autorka wielu artykułów branżowych i trenerka instagrama, współpracująca m.in. z magazynem Sprawny Marketing.
Rynek książki po pandemii. Debata
Trwająca od prawie dwóch lat pandemia wymusiła zmianę podejścia do prowadzenia działalności w niemal każdej branży. Dotyczy to również, co oczywiste, szeroko pojętego rynku książki. Zarówno wydawcy, księgarze, bibliotekarze jak i przedstawiciele portali literackich, wciąż muszą mierzyć się nie tylko z jej skutkami, ale i z wymuszoną przez nią niezwykle dynamiczną transformacją technologiczną z jaką mamy do czynienia w obszarach handlu i marketingu. Czy zatem polskie firmy działające na rynku książki są gotowe na zwrot w kierunku innowacji? Wszystkich zainteresowanych obecną sytuacją w branży wydawniczo-księgarskiej, zapraszamy na debatę z udziałem kluczowych przedstawicieli polskiego rynku książki. Dyskusja zostanie poprzedzona analizą danych rynkowych oraz porównaniem ich z wynikami rynków na świecie.
Spotkanie poprowadzi: Ewa Tenderenda – Ożóg – prezes i redaktor naczelna dwutygodnika Biblioteki Analiz
Paneliści: Agnieszka Stankiewicz-Kierus – Wydawnictwo Kobiece, Anna Gruszecka – Biblioteka Raczyńskich, Izabela Sadowska – Lubimyczytac.pl, Renek Mendruń – Nielsen Book/BookScan Polska, Mikołaj Małaczyński – prezes Legimi.pl
Książka elektroniczna w szkolnej bibliotece
O tym, że nowoczesne technologie wkradają się do naszego życia każdego dnia, nie trzeba nikogo przekonywać. Co jednak, kiedy te zaczynają wchodzić do… szkoły? Czy technologiczna transformacja już niedługo obejmie wszystkie szkolne biblioteki, które zaczną poszerzać swoją ofertę o książki cyfrowe i audiobooki? Jak w swojej placówce zacząć przygodę z książką niepapierową? Ile to kosztuje? I… dlaczego to jest takie fajne? Webinar dla bibliotekarzy, nauczycieli i dyrektorów szkół na wszystkich poziomach edukacyjnych.
Spotkanie poprowadzi: Ewa Tenderenda-Ożóg – prezes i redaktor naczelna dwutygodnika Biblioteki Analiz
Paneliści: Renata Wójtowicz – biblioteka 21. LO im. H. Kołłątaja w Warszawie, Małgorzata Lenartowicz – bibliotekarz systemowy, Wrocławski System Bibliotek Szkolnych, Beata Kulik – nauczyciel bibliotekarz – Liceum Ogólnokształcące nr IV we Wrocławiu
Prezydenci miast mówią: Księgarnie są ważne
Księgarnie stacjonarne od lat borykają się z problemami na pograniczu sfery handlowej i społecznej. Jeszcze nie tak dawno ich największą bolączką był internet, który powodował masowe spadki w sprzedaży. Dziś są to również skutki światowej pandemii. Mimo wszystko księgarnie nie poddają się, a ich istnienie w miejskim krajobrazie wciąż jest zauważalne i niezwykle potrzebne. W wielu przypadkach nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie programy wsparcia, dzięki którym te wspaniałe miejsca wciąż tętnią życiem i przeciwstawiają się problemom codzienności.
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie, na którym przedstawiciele księgarń opowiadać będą nie tylko o tym, jak ważnymi placówkami w życiu każdego człowieka są, i powinny być, księgarnie, lecz również w jaki sposób samorządy pomagają im przetrwać trudne chwile.
Organizator: Polska Izba Książki
Spotkanie poprowadzi: Piotr Dobrołęcki – redaktor naczelny Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
Paneliści: Barbara Skrzyńska – Księgarnia Stanisława Skrzyńska, Jakub Bułat – Księgarnia Tarabuk, Bogdan Szymanik – Księgarnie Bosz
Biblioteka 2050
Ebooki, audiobooki i synchrobooki będą już wtedy przeszłością. Ba! Nikt już o nich nie będzie pamiętał! Sztuczna inteligencja również odejdzie do lamusa. Czym zatem biblioteka zainteresuje lokalną społeczność? A może… nie będzie już czegoś takiego jak lokalna społeczność i czegoś takiego jak… biblioteka?
Spotkanie poprowadzi: Radosław Uliszak – autor serwisu Cyfranek, ekspert ds. czytników i rynku e-booków
Paneliści: Scholastyka Baran – dyrektorka biblioteki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie , Marcin Mystkowski – specjalista ds. wdrożeń, MOL sp. z o.o., Andrzej Tyws – dyrektor w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu
Niech żyje papier! Webinar: jak do ebooków szybko i na zawsze zniechęcić natrętnych czytelników
Wiadomo, że jak książka, to tylko papier (zapach i “te sprawy”). A jak katalog, to tylko kartkowy (przynajmniej żaden serwer nie padnie). Wypożyczanie wyłącznie na miejscu – zawsze dobrze wiedzieć, kto co czyta! W zawracaniu Wisły kijem wspomogą Państwa śmiałkowie i śmiałkinie:
Paneliści: Jolanta Ubowska – zastępczyni dyrektora Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, Jolanta Pluto-Prądzyńska – dyrektorka Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim, Elżbieta Kisło – dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wasilkowie
Spotkanie poprowadzi: Krzysztof Zemczak – twórca serwisu eczytelnik.com
Supermoc książek. Czy czytanie ma znaczenie dla gospodarki i rozwoju?
Gospodarka: czy naprawdę czytanie może mieć na nią wpływ? Manipulacja metamediów: czy czytanie może być przeciwwagą? Równe szanse: czy wyrównywanie szans dzięki powszechnemu czytaniu to mrzonka? Wokół tych pytań toczyć się będzie rozmowa pomiędzy Marią Deskur, prezeską Fundacji Powszechnego Czytania i szefową wydawnictwa Słowne oraz Maciejem Wituckim, prezydentem Konfederacji Lewiatan.
Organizator: Polska Izba Książki
Paneliści: Maria Deskur – prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, szefowa wydawnictwa Słowne, Maciej Witucki – prezydent Konfederacji Lewiatan
Jak łatwo robić dobrej jakości transmisję live w Internecie
Streamingi, relacje, lajwy – dla jednych horror i zupełnie niezrozumiałe funkcje social mediów, dla innych codzienność i sposób na życie. Czy prowadzenie transmisji na żywo i udostępnianie jej za pomocą kanałów w mediach społecznościowych jest naprawdę czymś, do czego trzeba mieć ogromną wiedzę i techniczne zdolności? A co jeżeli tylko krok dzieli cię od zwiększenia swoich możliwości i rozpoznawalności profilu na facebooku czy youtubie?
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Igorem Podgórskim – filmowcem i specjalistą od realizacji audio-wideo organizującym kursy i szkolenia z zakresu profesjonalnego filmowania i tworzenia transmisji live w internecie.
Polska literatura za granicą: jak trafić z książką na światowy rynek
Sukces wydawniczy, to nie tylko świetna sprzedaż książki na rodzimym rynku. To również impuls czytelniczy, jaki towarzyszy jej wydaniu w innych krajach. Coś, dzięki czemu powieść możemy bez przeszkód nazwać bestsellerem. Dla wielu polskich wydawców międzynarodowy rynek książki to wciąż nieodkryty, niepoznany świat pełen przeszkód. Nic w tym dziwnego – handel międzynarodowy różni się od polskiego na wielu płaszczyznach, a jego podwaliną, niezmiennie od lat, są dobre kontakty z agencjami i wydawnictwami na całym świecie. Czy zatem istnieje sposób, aby szybko i skutecznie zaznaczyć swoją obecność wydawniczą poza granicami kraju? W jaki sposób znaleźć biznesowych partnerów? I jak zrobić to wszystko… nie ruszając się zza własnego biurka?
Paneliści: Agnieszka Urbanowska – główny specjalista ds. programowych w Instytucie Książki, Tali Carmi – Co Founder w eBook-Pro (Izrael), Ewa Bolińska-Gostkowska – Foreign Rights Manager w Wydawnictwie Znak.
Prowadzenie: Bartek Filipek